People Reviews
pencil $0.25
ruler $1.25
Source(s): simple math
P + R = 1.50
R = P + 1.00
Therefore, P + P + 1.00 = 1.50 => 2P = 0.50 => P = 0.25 and R = 1.50 – P => R = 1.25
How long is the pencil ?
.25
50 cents
Answer 6
1.25
What our team says
A pencil and a ruler cost $1.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much does the pencil?
In this article, we’ll be discussing how to solve word problems involving monetary values. We’ll go over an example so that you can see how the process works, and then we’ll do a few practice problems together. After that, you’ll be ready to tackle these types of questions on your own!
The pencil costs $0.50
A pencil and a ruler cost $0.50 together. The ruler costs $0.25 more than the pencil. Therefore, the pencil must cost $0.25.
The ruler costs $1.00 more than the pencil
The pencil costs $0.50.
The total cost of the pencil and the ruler is $1.50
The pencil costs $0.75 and the ruler costs $0.75, so the total cost of both is $1.50.
- Golang Vs Python: Which Language Do You Need to Learn In 2023? - March 4, 2023
- How to Choose the Right Makeup Artist Course for Your Career Goals? - March 3, 2023
- The Fundamentals of Unreal Virtual Production Techniques - March 3, 2023